Jak se starat o plastová okna?

Platová okna už si našla své místo na trhu a stala se velmi oblíbenou variantou oken. Je to díky jejich pořizovací ceně, technologickým vlastnostem a také nekonečnému množství barev a dekorů. Jak se starat o plastová okna, jsme pro vás sepsali.

Nová plastová okna

Nová plastová okna se vždy instalují s ochrannými páskami. Ty zabraňují poničení oken při usazování a také následných stavebních pracech. Tyto pásky jsou velmi jednoduše sejmout. Je ovšem dobré, aby byly sejmuté co nejdříve.

Nejpozději se doporučuje pásky odstranit 3 týdny po instalaci. Mohlo by se stát, že kvůli působení slunce, aby pak mohla jít páska hůř odstranit. 

Jednou za měsíc

Jednou za měsíc je dobré zkontrolovat funkčnost odvodňovacích kanálků okenních rámů. Tyto kanálky musí být vždy čisté a plně průchozí. Jinak by se bránilo volnému odtoku vody, což by způsobilo zatékání vody do objektu.

Jednou ročně

Jednou ročně by se u plastových oken mělo zkontrolovat těsnění. Kontroluje se, jestli není přetočené nebo nějak mechanicky poškozené. Po kontrole se promaže silikonovým olejem. Jednou za rok se také kontrolují všechny pohyblivé části kování.

Dvakrát ročně

Dvakrát ročně se doporučuje promazat kování. Jak se pozná čas na promazání? Kování začne váznout nebo jsou okna špatně ovladatelná. Promazávání není nijak složité, stačí několika kapkami silikonového oleje kápnout mezi třecí plochy vzájemně pohyblivých dílů. Obecně se pak doporučuje promazávat kování na jaře a na podzim.

Na čištění kování se používá jemný hadřík a voda Jen pouze výjimečně se používá líh nebo tekuté čistidlo na okna. Na čistění se také využívá denaturovaný líh, ale to pouze v případě, že je kování opravdu hodně znečištěné.

Čištění

K čištěn platových oken se nikdy nepoužívají:

  • hrubé čistící prostředky s obsahem abrazivních přísad
  • drátěnky
  • organická rozpouštědla, ředidla
  • líh nebo kyseliny

Na čistě se mohou používat běžné čisticí prostředky pro klid v domácnosti nebo prostředky na PVC, které jsou speciálně vyvinuté pro plastová okna. Rámy plastových oken se nikdy nečistí nasucho.

Nemáte čas na to prohlédnout vaše okna? Chcete to nechat na expertech? Pak nás kontaktujte a my vám pomůžeme se servisem oken. A jak umýt sklo oken se dočtete v našem dalším článku tady v poradně.

ZPĚT NA VÝPIS

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Pomozte vylepšit tuto stránku nebo celý web. Váš názor nás zajímá. Děkujeme.

Mám připomínku, dotaz k této stránce, webu...

Vyplňte, chcete-li přímou odpověď na svůj dotaz.