Jak správně umýt okna?

Mytí oken nepatří zrovna mezi oblíbené domácí činnosti, proto se rozhodně vyplatí si mytí co nejvíce ulehčit a zkrátit. Existují vyzkoušené postupy a tipy a rady, které vám s mytím oken pomůžou a bude to raz dva. 

Počkejte si na správné počasí

U mytí oken je důležité načasování, konkrétně počasí. Okna není dobré mýt za slunečného počasí. Důvod je jednoduchý, pokud vám bude na okna svítit slunce, nikdy neuvidíte všechny šmouhy a navíc šmouhy na oknech zůstanou kvůli rychlému vypařování vody.

Druhým extrémem je také mít okna když mrzne. Některé přípravky mráz nesnesou a navíc pokud bude opravdu po 0 pak vám bude voda na oknech přimrzat a nic se neumyje. Takže ideální je mýt okna když je 5 °C a je oblačno.

Nejprve rámy, parapety a žaluzie

Začít umývat okna u skla je velká chyba. Většinou jsou to ty nejméně špinavá místa. Naopak nejvíce bývají zašpiněná bývají rámy, a to z vnější strany. Je proto dobré začít právě jimi. Díky tomu odstraníte největší nečistoty, které se pak nepřenesou na skla.

Poté co umyjete rámy se doporučuje přejít k žaluziím. I z těch je potřeba odstranit prach dříve než přejdete k samotnému mytí skel. Zní to sice logicky, ale velmi často hospodyňky začínají úplně obráceně.

Zázračný pomocník stěrka

Když se naučíte pracovat se stěrkou, půjde vám mytí oken jedna báseň. Stěrka je takový pomocník, který vám mytí značně zrychlí, mytí bude beze šmouh a efektivní. Také díky stěrce dosáhnete výš a dál. Jak se stěrka používá?

Na začátku se používá rozmývák. Na rozmývák je návlek na stěrku, který je namočený v čistícím prostředku. Tím skla zbavíte veškerých nečistot, pylu a usazeného prachu. Rozmývákem dělejte krouživé pohyby, aby se vytvořila pěna.

Pak přichází na řadu samotná stěrka, ideálně s gumovým lemem. Tou čisticí prostředek spolu s nečistotami setřete ze skla. Stírání opakujte do té doby, dokud nebude sklo dokonale zbavené veškeré pěny. Jedině se stěrkou dosáhnete okna beze šmouh.

Leštění

Každý známe osvědčený způsob leštění a to pomocí starých novin a leštěnky. Ano způsob je to účinný, ale také náročný a zdlouhavý. V současné době je lepším řešením speciální utěrka vyrobená z mikrovlákna. Opět krouživými pohyby se sklo vysuší a zbaví šmouh a map po vodě.

Bílé rámy oken

Máte bílé rámy oken a už to není bílá jako na začátku? Na bílé rámy skvěle funguje krémový čistič. Ten dokáže dokonale odstranit nečistoty a bílé barvě dodá opět její sněhovou barvu. Po čištění s krémovým čističem pak stačí rámy jen opláchnout čistou vodou.

Chci nová kvalitní okna

ZPĚT NA VÝPIS

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Pomozte vylepšit tuto stránku nebo celý web. Váš názor nás zajímá. Děkujeme.

Mám připomínku, dotaz k této stránce, webu...

Vyplňte, chcete-li přímou odpověď na svůj dotaz.