Co musím vědět o montáži?

Montáž oken, tedy zabudování zakoupených konstrukcí do objektu je často zákazníky podceňována. To je však hrubou chybou, je naopak nejdůležitější. Ano, dokonce důležitější než výběr profilu. Špatně provedené montážní práce Vám totiž mohou mnohem častěji a efektivněji znehodnotit výsledek. Co naplat, že si připlatíte za Uf=1,0, Ug=0,6, středové těsnění a hromadu komor, když Vám pak montážní firma vynechá kus vypěnění, špatně provede parapetní detail či „odflákne" špalety. Mnoho užitku nebudete mít ani z drahého zvukoizolačního skla, pokud tomu nebude odpovídat způsob osazení okna do stavby. A nebezpečí se neskrývá jen ve výsledných tepelných či akustických vlastnostech. Riziko spočívá i v poškození povrchů oken, parapetů a skla, možném případném zatékání do interiéru kvůli špatnému osazení venkovních parapetů či rosení skel způsobené tepelným mostem u rámu okna. I zdánlivá maličkost, jako je vlídný a vstřícný přístup konkrétních pracovníků montážní firmy, nemusí být nezajímavá.

Záměrně uvádím termín montážní firma, protože drtivá většina dodavatelů oken k montáži používá právě externí dodavatele těchto prací. I když o tom nerady informují. V lepším případě profesionální skupiny živnostníků nebo firmy, v horším pak „meloucháře". Pouze ty největší firmy v ČR mají vlastní zaměstnance na montáž oken a i ty s nimi nezabezpečují 100% všech dodávek. Toto je zapříčiněno zejména ekonomickými důvody a cash-flow velké firmy.

 

Jak koupit profesionální montáž?

Montáž je ten nejdůležitější element, který nejvyšším poměrem rozhoduje o kvalitě a tedy užitku zákazníka. Zároveň je ale kvalita montáže prvek, který může běžný zákazník ovlivnit nejméně a velmi obtížně. Nějak to přeci ale jít musí!

Klíčem k výběru by mohla být firma, od které zákazník kupuje okna. Ale i ta vždy spolupracuje s více montážními skupinami. Doporučení od známých či z internetu konkrétního dodavatele, tak ještě nemusí být 100% garancí kvalitní montáže, ale je dobrým vodítkem. Dalším dobrým vodítkem je cena montáže. Pokud je příliš nízká, bude nekvalitní. I zde totiž funguje zákon poptávky a nabídky. Pokud tedy montážní firma kývne dodavateli na nižší cenu, je k tomu důvod. A většinou ten, že firma nemůže práci nikde jinde za vyšší cenu sehnat. A proč ne? Odpověď nechám na Vás.

Riziko nekvality 

Montáž pod 115 Kč/m' 

Demontáž 30-100 Kč/m'

Zednické začištění pod 230 Kč/m' 

Osazení parapetů pod 70 Kč/m'  

Osazení žaluzie 40-100 Kč/m'

Připojovací spára dle ČSN pod 90 Kč/m'  

Standard

120-160 Kč/m'

-

250-600 Kč/m'

80-110 Kč/m'

-

100-150 Kč/m'

 

Montážní firma se v kontraktu s dodavatelem oken zavazuje za danou jednotkovou cenu dodat kompletní dodávku montážních prací zákazníkovi, tedy montáž a materiál. Pokud tedy kývne na cenu uvedenou ve sloupečku „riziko nekvality", musí ušetřit buď čas potřebný k výkonu, nebo na ceně materiálu. Ani jedno není pro zákazníka přínosem.

Kvalitní dodavatel by měl zákazníka informovat, kdo konkrétně bude montáž provádět. Na tuto firmu může pak zákazník zkusit dohledat nějaké reference či základní informace (např. jak dlouho montují). Rozhoduje i kvalita materiálu, který montážní firma používá.

Plýtvání časem je dotaz na dodavatele zda, je jejich montáž kvalitní. Stejně tak je zbytečná otázka na různé certifikáty, školení a pojištění. Mezi galerií certifikátů, stohy osvědčení, řadami proškolení na bezpečnost práce a ujištěním o super kvalitní montáži na straně jedné a její opravdovou kvalitou na straně druhé, totiž v dnešní době ve stavebnictví v ČR neexistuje žádná spojitost.

 

Jak tedy nekoupit zajíce v pytli?

Jak zajistit, že vynaložené částky na kvalitní výrobky nebudou znehodnoceni zabudováním? Jednoduchá vše řešící odpověď neexistuje. Ale štěstí lze značně vyjít naproti. Zkusím tedy shrnout doporučení:

  • porovnat ceny nabízených úkonů s průměrnými na trhu
  • vyvarovat se nákupu oken od živnostníků
  • vyvarovat se montáže od podezřelých „melouchářů"
  • zkusit zjistit konkrétní montážní firmu a případné reference
  • poptat se montážní firmy na používané postupy, značky materiálu a praxi
  • velmi dobrým vodítkem je, pokud má dodavatelská firma program na kontrolu kvality montáže
  • je zbytečné brát v úvahu certifikáty a jiné osvědčující dokumenty

 

 

ZPĚT NA VÝPIS

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Pomozte vylepšit tuto stránku nebo celý web. Váš názor nás zajímá. Děkujeme.

Mám připomínku, dotaz k této stránce, webu...

Vyplňte, chcete-li přímou odpověď na svůj dotaz.