Markýzy – jak si vybrat vhodný typ stínění

Venkovní markýzy jsou ideálním doplňkem v létě. Dokážou ochránit před sluncem a jeho slunečními paprsky a to nejen vás, ale i váš nábytek a další zařízení, které může právě přímé sluneční záření poškodit.

Markýza poskytuje snadno regulovatelný stín, je tedy mnohem lepší volbou než klasický slunečník. Na trhu je v současné době velké množství markýz. Než se ale pustíte do jejího výběru, nejdříve popřemýšlejte nad tím, jaký prostor chcete zastínit.

Látka markýzy

Látky, ze kterých se venkovní markýzy vyrábějí, jsou naimpregnovány. Díky tomu si zachovají původní barvy a zvýší si tak odolnost proti plísním i různým nečistotám.

Kazetové markýzy

Kazetové markýzy jsou čím dál více oblíbenější. Když markýza není používaná, je látka schovaná v kazetě. Tudíž je chráněna proti zašpinění. Výsuv látky pak u této markýzy zajišťují předepnutá ramena. Výsuvné kazetové markýzy nacházejí své uplatnění u předzahrádek, balkónů nebo u obchodů s výlohou.

Výhody kazetových markýz:

  • možnost schování látky do kazety,
  • materiál se díky schování tolik neničí ani zbytečně neznečišťuje,
  • delší životnost, neboť je markýza díky kazetě chráněna před vlivy z okolí.

Kloubové markýzy

Patří k osvědčenému a často používanému stínění teras, balkónů, výloh, zahradního posezení a mnoho dalšího. Látka je u tohoto typu markýzy navinutá na hřídeli, která může být chráněna stříškou.

Výhody kloubových markýz:

  • jednoduchá, kvalitní a cenově dostupná varianta,
  • nižší váha,
  • snadná montáž.

Oproti kazetové markýze není látka u kloubové markýzy ve složeném stavu a celý mechanismus není krytý schránkou. Je proto mnohem náchylnější na ušpinění nebo poškození. Ideální je tedy kloubovou markýzu umístit na místo pod střechou, kterou bude po zatažení krytá.

ZPĚT NA VÝPIS

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Pomozte vylepšit tuto stránku nebo celý web. Váš názor nás zajímá. Děkujeme.

Mám připomínku, dotaz k této stránce, webu...

Vyplňte, chcete-li přímou odpověď na svůj dotaz.