Jak seřídit plastová okna?

Po usazení nových plastových oken dojde po čase k okamžiku, kdy bude potřeba je seřídit. Není to dané kvalitou oken, ani špatnou montáží, ale vlivem vnějších podmínek, teplotních výkyvů a také zráním stavby. Je to zkrátka dané jejich přirozenou vlastností a seřízení je tak běžnou činností při pravidelné údržbě plastových oken. 

Zavolejte odborníka

Seřizování plastových oken sice není nic technicky náročného, ale i tak by měl domácí kutil k této činnosti přistupovat opatrně. Můžete se totiž stát, že se okna “seřídí” tak, že půjdou zavřít jen na půl neb nepůjdou zavřít vůbec. Je tak vždy lepší volat odborného technika, který má seřízení za chvíli a vždy se správný výsledkem. 

Záruční servis

Než se pustíte do seřizování, pak si kontrolujte stáří oken. Pokud jsou okna novější nebo jen pár let stará, pravděpodobně se na ně vztahuje ještě záruka nebo firma nabízí bezplatný záruční a pozáruční servis. Pak rozhodně využijte tyto služby a okna si nechte seřídit odborníkem.

Kde může okna drhnout?

  • u spodního rámu
  • u horního rámu
  • u kliky
  • na straně pantů

Co se seřizuje?

K seřizování se používá klasický imbusový klíč číslo 4 a vždy se seřizuje v místech seřizovacích šroubů.

  • výškové seřízení
  • stranové seřízení
  • seřízení přítlaku

U výškového seřízení se začíná u horního pantu a potom u spodního, a to vždy rovnoměrně. To není úplně jednoduché najít přesný poměr utažení horního a dolníh kování. Je tak dobré na to využít zkušenosti odborníka.

Stranové seřízení se provádí při otevřeném křídle a vůle na seřízení je +/- 5 mm. Seřídit jde také přítlak. To se provádí pokud okny profukuje, seřízením přítlaku se tak zajišťuje těsnější zavření okna. K tomu se používá excentrický čep, tím lze přítlak seřídit v rozsahu +/- 2 mm.

Okna si “sedlo”

Sednutí okna je běžný jev, který nastane po čase běžným používání. Znamená to, že okno začne mírně drhnout ve spodní části. Na rámu se také mohou objevit šmouhy a odřeniny. Takové seřízení “sednutého okna” se provádí imbusovým klíčem a spodním pantu.

Seřizování se vždy provádí pro otevřeném křídle okna. Při seřizování jde o to, posunout okenní křídlo nepatrně nahoru a pak zase dolu. Pozor si dejte na vnitřní zarážky imbusových šroubů, které se mohou neodbornou manipulací trvale poškodit.

Imbusovým klíčem tak vždy otáčejte jen o pár stupňů a sledujte, jestli se poloha okna zlepšila nebo zhoršila. Pokud jste s polohou spokojení, pak okna několikrát otevřete a zavřete, aby se mohla změna projevit.

Chci seřídt okno od expertů
Kontaktovat REDNEX

ZPĚT NA VÝPIS

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Pomozte vylepšit tuto stránku nebo celý web. Váš názor nás zajímá. Děkujeme.

Mám připomínku, dotaz k této stránce, webu...

Vyplňte, chcete-li přímou odpověď na svůj dotaz.