Výběr bezpečnostních dveří

Chránit svůj majetek je v zájmu každého z nás. Pokud i vy patříte k těm, kdo nechce o svůj majetek přijít, měl by zvážit bezpečnostní dveře. Není to rozhodně zbytečná investice, ale prevence, která se vždy vyplatí. Jak tedy správně vybrat kvalitní bezpečnostní dveře?

Bezpečnostní třída je základ

První věcí, na kterou byste se měli při výběru bezpečnostních dveří zaměřit, je jejich bezpečnostní třída. Ta se určuje podle celé řady faktorů a v podstatě představuje stupeň zabezpečení vašeho bytu či domu. Obecně platí, že čím vyšší je třída, tím více dveře před vybaveným zlodějem odolají.

Typickými třídami pro bytové jednotky jsou třídy 2 až 4. Dle odborníků je ideální bezpečnostní třída 3. Nižší třída se vám vyplatí pouze v případě, pokud máte v plánu nemovitost vlastnit na přechodnou dobu nebo jste omezeni financemi.

Vyšší třída je finančně náročnější a vhodná spíše pro ty, kteří mají doma umělecké sbírky, zbraně apod. Tuto bezpečnostní třídu většinou určí sama pojišťovna. Pro běžný byt nebo rodinný dům jsou ale takovéto bezpečnostní dveře zbytečné.

Bezpečnostní dveře do bytu Magnum

Bezpečnostní dveře do bytu Premium

Bezpečnostní dveře do domu Premium EXT

Bezpečnostní dveře do domu Perfect 68X/XG

Konstrukce dveří a bezpečnostní prvky

Dalším důležitým faktorem při výběru dveří je materiál. Základ kvalitních bezpečnostní dveří tvoří ocelová konstrukce, na kterou je natavena dekorativní fólie např. v imitaci dřeva. Tato konstrukce je pak navíc doplněna o potřebné bezpečnostní prvky – jako bezpečnostní čepy, které dveře chrání před vysazení z pantů.

Zámky a kování

Zapomínat byste neměly také na bezpečnostní zámek a kování. U bezpečnostních dveří je bezpečnostní zámková vložka, která je odolná proti vyvrtání či dalšímu zásahu. Bezpečnostní klíče pak mají chráněný profil. Na dveřích můžete mít buď jeden nebo více zámků a zamykat klasicky mechanicky pomocí klíče, nebo pořídit chytré elektronické prostřednictvím otisku prstu nebo na dálku mobilním telefonem.

Při výběru bezpečnostních dveří sledujte i kvalitu a typ závěsů, případně počet a sílu uzamykacích čepů.

Izolace dveří a protipožární odolnost

Kromě bezpečí se také doporučuje, když dveře poskytují protihlukové a tepelně-izolační vlastnosti. Díky tomu vám pak nebude do interiéru pronikat chladný vzduch nebo z chodby nebudete muset poslouchat rozhovory vašich sousedů.

Pokud vybíráte vchodové bezpečnostní dveře do bytu v panelovém nebo činžovním domě, pak musí být podle zákona protipožární. Základem je jejich požární odolnost, která určuje dobu, po kterou dokáží dveře odolat ohni či vysokým teplotám. Podle zákona to musí být minimálně 30 minut.

S novými dveřmi nová zárubeň

Aby byly splněny všechny požadavky – bezpečnost, protihlukové i tepelně-izolační vlastnosti, je důležité s novými dveřmi vyměnit také zárubeň. Jen tak budou nové dveře dokonale těsnit. Původní zárubně nejsou navíc pro nové dveře přizpůsobené, takže může dojít časem k poškození pantů.

Vzhled nových dveří

Kromě bezpečnostní prvků se zaměřte i na jejich vzhled. V případě bytových domů se často kupují bezpečnostní dveře pro celý dům najednou, kdy vnější vzhled všech vstupních dveří je stejný a každá bytová jednotka si pak vybere vzhled uvnitř bytu. V současné době je na výběr z několika možností provedení vnitřní úpravy.

ZPĚT NA VÝPIS

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Pomozte vylepšit tuto stránku nebo celý web. Váš názor nás zajímá. Děkujeme.

Mám připomínku, dotaz k této stránce, webu...

Vyplňte, chcete-li přímou odpověď na svůj dotaz.