Zlepšení izolačních vlastností okna

Kvalita tepelné izolace oken není jenom v počtu komor a stavební hloubce. Důležitý je též způsob a počet těsnění, izolační zasklení a teplý nekovový rámeček.

Okna s trojitým středovým těsněním zabraňují pronikání srážkové vody hnané větrem a na druhou stranu drží studený vzduch dostatečně daleko od interiérové strany okenního profilu. V případě pouhého dvojitého těsnění dochází k rosení na interiérové straně, což způsobují odvodňovací kanálky v profilu. Je třeba vědět, že k největším ztrátám tepla dochází ve spáře, kde se setkává okenní rám s okenním křídlem. Hovoříme o takzvané funkční spáře, která odvádí kondenzující vodu odtokovými kanálky ven. A právě v těchto místech je největší riziko prochladnutí okenního rámu. Pokud byste si tedy pořídili šestikomorové okno s velkou stavební hloubkou, ovšem pouze s dvojitým těsněním, půjde vaše investice vniveč.

Běžné je dnes již izolační dvojsklo se selektivní vrstvou plněnou argonem, ovšem zasklení okna izolačním trojsklem je teprve tím „pravým ořechovým." Skla s izolačním dvojsklem a argonem dosahují hodnot součinitele prostupu tepla Ug = 1,0 nebo 1,1. Ovšem izolační trojsklo sráží tuto hodnotu až na Ug = 0,5 až 0,7, což je 50%. Ale pozor - všechna izolační trojskla nejsou stejná. Je třeba, aby zasklení dosahovalo tloušťky alespoň 44 mm a více, což je možné pouze u oken s velkou stavební hloubkou profilu.

Teplý nekovový rámeček je zásadní ochranou před kondenzací vlhkosti na okrajích izolačního skla. A platí, že kvalitní okna nesmějí mít tento rámeček kovový. Moderní nekovové meziskelní rámečky zabrání rosení na okrajích zasklení velice účinně.

 

ZPĚT NA VÝPIS

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Pomozte vylepšit tuto stránku nebo celý web. Váš názor nás zajímá. Děkujeme.

Mám připomínku, dotaz k této stránce, webu...

Vyplňte, chcete-li přímou odpověď na svůj dotaz.