Dřevěná okna a jejich údržba

Okno jako takové dotváří vzhled budovy a má několik funkčních vlastností. Mimo estetiky je důležité klást důraz především na tepelně-izolační vlastnosti, kde se řeší nejen počet komor v rámu okna a okenního křídla, ale i počet skel. Standardem u plastových, hliníkových i dřevěných oken je izolační dvojsklo.

U kvalitnějších oken se objevují i trojskla, a to často za cenu často podobnou izolačnímu dvojsku a s lepšími vlastnostmi tepelně izolačními i zvukově izolačními. Do každého objektu se hodí jiný materiál, u památkových zón je materiál často předepsaná vlastnost. Pro výběr toho správného okna nás samozřejmně neváhejte kontaktovat. 

Rodíly v údržbě mezi plastovými a dřevěnými okny

Než se pustíme do toho, jak správně udržovat dřevěná okna, musíme si připomenout rozdíly ve vlastnostech oken plastových a právě dřevěných. Spousta našich zákazníků si myslí, že plastové okno je stoprocentně bezúdržbové a s dřevěným oknem by měli více starostí. Vyvedeme vás ale z omylu. 

Klady a zápory plastových oken

Plastová okna nejsou tak bezúdržbová, jak si mnozí z nás myslí. Pokud se budeme věnovat běžné údržbě, plastová okna vyžadují poměrně často seřizování pohyblivých částí, a to především v obdobích, kdy se výrazně mění teploty. Pokud ale plastová okna máte na svém domvě či bytě už nějakou dobu, určitě si všímáte povrchových změn, které nejsou zrovna překrásné.

Na rozdíl od oken dřevěných přichází největší problém po delší době, kdy okno mírně zachází - a s tím nic neuděláte, plastové okno a jeho povrch totiž nijak neobnovíte

Dřevená okna ve srovnání s okny plastovými

U dřevěných oken jsou největší výhody opakem nevýhod oken plastových. Dřevěná okna jsou stálejší při změně a výkyvech teplot, nepodléhají tolik povětrnostním podmínkám a nejsou tak náročné na seřizování. Pokud nemáte dřevěná okna poplastovaná nebo jinak povrchově upravená, jejich barevná a povrchová stálost se díky moderním technologiím značně prodloužila.

Povrch dřevěného okna nezůstane tak dlouho rovný a barevný, jako u plastového modelu, ale dřevěné okno lze renovovat - dodat nový nátěr či jinou povrchovou úpravu. Revitalizací okna získáte okno se vzhledem nového, což se vám u plastového okna prostě a jednoduše nepodaří.

Jak se starat o dřevěná okna?

Už ve výrobě se počítá s tím, že okno musí být trvanlivé po delší dobu. Trvanlivost se ale nezaobírá pouze tvarovou stálostí, ale také povrchovou úpravou, která díky povětrnostním podmínkám postupem času degraduje. Na dřevěná okna se při výrobě používá většinou vodou ředitelné akrylátové disperze, o čemž by vás měl každý prodejce informovat. Respektive by vás měl informovat o tom, čím je okno ošetřeno.

Pokud se jedná o akrylátovou disperzi, je pravděpodobnější, že je nátěr kvalitní. Ať už je ale nátěr sebelepší, čas od času je potřeba pravidelná údržba a po nějaké době dojde vždy k degradaci laku a bude nutno tento povrch opravit nebo zcela obnovit.

Typické nedostatky laku při zanedbání údržby

Mezi nejčastější vady na dřevěných oknech patří vyblednutý lak či barva dřeva. Tomu většinou málokdo zamezí, jedině, že ochráníte dřevěné rámy a křídla před slunečním zářením. Ještě horší situace nastvá, když necháte lak popraskat a povětrnostní podmínky začnou působit ve dřevě. Údržba je pak mnohem složitější a nákladnější. 

Běžná údržba oken

Dřevené okno by mělo vydržet povětrnostní podmínky stejně jako okno plastové. Neexistuje tak žádné 100% doporučení, jak se o okna starat. Je dobré se vyvarovat tomu, aby dřevěné okno bylo dlouhodobě pod vlivem vlhka, ale tomu se s největší pravděpodobností stejně nevyhnete.

Bude stačit, když dřevěná okna budete udržovat v čistotě. Okna vždy natírejte nebo lakujte, když nejsou zavěsená v rámu. Hrozí pak, že vám lak bude stékat, nalepí se vám do laku různý hmyz a přichází broušení a práce odborníků.

Kompletní renovace

Po nějaké době se budete muset o okno postarat a to nejen tak, že umyjete skla nebo se na něj usmějete. Barva laku nebo dřeva je pryč, lak je popraskaný, dřevo začíná černat.. Je toho spoustu, co se může stát. vaše dřevěná okna budou vyžadovat:

  • nové nátěry nebo nástřiky
  • napuštění okenních rámů
  • vyplnění spár

Nátěry / nástřiky

K opravě porušeného laku se nabízejí dvě možnosti. Záleží pouze na tom, jak špatně na tom okno a lak je. Pokud si chcete opravu okna udělat ale sami doma, jediná možnost, kterou máte, je využití nátěru pomocí klasického štětce. Nástřiky se provádějí při výrobě a hlavně před zasklením. Pokud tedy okno nechcete odstrojit (což není úplně snadné), vezměte do ruky štětec.

Po přebroušení a vyhlazení povrchu můžete barvu zvolit v podstatě jakoukoli, měla by být určená ale pro nátěry dřeva pod silným vlivem povětrnostních podmínek. Nutno podotknout, že je dobré natírat vše v horizontální poloze, nikoli nastojato. Barva pak nemůže stéci a vytvořit kapky, které na okně rozhodně nechcete.

Napouštění

Pokud se čas projevil i na dřevě a začalo blednout či dokonce černat, bude potřeba rám i okenní křídlo napustit. To už vyžaduje trochu zkušeností, umu, štěstí nebo pomoc zkušených odborníků, kteří zvládnou odstrojení skel. Při napouštění oken je potřeba také vyměnit těsnění.

Vyplnění otevřených spár

V případě, že došlo k porušení barvy pouze lokálně, určitě nic nezkazíte s pomocí tmelu. Poškozené místo přetmelíte a následně zabrousíte. Pokud nenaléháte na estetiku (zatmelení bude trochu vidět), oddálíte tím nutnost opravy celého okna. Následná oprava se ale díky použití tmelu protáhne, jelikož jeho odstranění zabere dost času

Pro finální povrchovou úpravu naneste na vrstvu tmelu o něco tmavší barvu, než je ta nepoškozená. Nemusí to být podmínkou, ale většinou se použití stejného odstínu nevyplatí - tmel nasaje část pigmentu. Použitím tmavší barvy se tak odstín barev sjednotí.

K údržbě a opravě dřevených oken závěrem

Opravy oken nejsou nikterak složité a mnozí z nás si dokáží běžnou údržbu nebo menší opravy provést sami. Pro složitější opravy ale volte raději pomoc odborníků. Opravy oken se pohybují přibližně 5-6 hodin na jeden kus, což je nákladnější záležitost, ale lepší, než si okna vlastním zapříčiněním zničit. 

Zvažte povrchové úpravy či plastová okna

Když už víte, co všechno vás může potkat, je tu k zamyšlení otázka, jeslti není lepší zvolit plastová okna nebo dřevěná okna s jinou povrchvou úpravou. Plastová okna nejsou tak hezká a nikdy jim nedodáte zpětnou krásu, což může být omezením. Dřevěná okna se dnes opatřují různými plastovými povrchy nebo fóliemi, ale pořád bude nejkrásnější přírodní dřevěné okno

Chtěli byste se k danému tématu na něco zeptat nebo pomoci s výběrem nových dřevěných nebo plastových oken? Neváhejte nás kontaktovat.

ZPĚT NA VÝPIS

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Pomozte vylepšit tuto stránku nebo celý web. Váš názor nás zajímá. Děkujeme.

Mám připomínku, dotaz k této stránce, webu...

Vyplňte, chcete-li přímou odpověď na svůj dotaz.