Příprava bytu před výměnou oken

Rozhodli jste se pro výměnu oken, okna máte vybrána, firmu také a už jen čekáte na den, kdy vám přijdou okna vyměnit. Aby celá výměna co nejméně zasáhla do chodu domácnosti a nebyly při ní poškozovány podlaha či nábytek, je třeba dodržet několik zásad a na celou událost se dobře připravit.

V první řadě začněte s tím, že v místnostech, kde bude probíhat výměna, odstraňte květiny, vázy, ozdoby a další drobné předměty. Ty přemístěte dočasně do pokojů, ve kterých rekonstrukce neprobíhá. Z toho vyplývá, že je mnohem lepší provést výměnu oken postupně (např. na dvě části) a ne najednou v celém bytě. Vždy tak budete mít část bytu pro sebe i pro dočasné uskladnění věcí z jiných pokojů.

Sundání záclon a rolet

Aby montážníci měli plný přístup k oknům, budete muset sundat záclony a rolety. Pokud máte nějaký nábytek u oken, pak i ten je nutný odstranit. Mohl by zbytečně překážet při práci.

Ochrana podlahy

Když už je okolí okna volné, přichází na řadu podlaha. Počítejte s tím, že ne všichni montážníci se při výměně oken přezouvají. Navíc při odstraňování původního okna se na zem zcela jistě dostanou malé a ostré kousky betonu, které mohou podlahu poškrábat a poničit.

Máte-li doma položenou plovoucí podlahu, parkety, linoleum, koberec korek nebo jinou podlahovou krytinu, ideální je ji ochránit kartonem z krabic. Zkuste sehnat co největší krabice (ideální jsou např. z jízdních kol), neboť odkáží schovat opravdu velkou plochu a ochránit tak podlahu nejen před prachem a zdivem, ale i před podrážkou bot montážníků nebo pádem šroubováku či jiného nářadí.

Jednotlivé díly pak k sobě důkladně přilepte páskou, aby držely pohromadě, tvořily tak souvislý povrch a nevznikly nikdy žádné mezery.

Ochrana plochy od vstupních dveří

Ochraňte podlahu i v dalších částech od vstupních dveří, skrze které budou montážníci procházet. Z chodby přes pokoj stačí pokrýt plochu širokou jeden metr. Tím dáte jasně najevo, kde se mohou montážníci pohybovat a že vám záleží na to vašem bytě i jeho vybavení. K tomu můžete využít igelitovou fólii, ale ta má mnohem nižší pevnost než karton.

Pozor na topení pod okny

Ochrana podlahy je prvním krokem. Pokud máte pod okny radiátory, pak je třeba ochránit i ty, neboť právě pod okny bývá největší nepořádek - často padají kusy cihel, omítky, výjimkou nejsou ani „cákance" malty nebo malířské barvy.

Ochraňte topení kartonem, kterým zakryjete vrch a stranu směrem do místnosti. Uděláte dobře, pokud ochranný kryt na radiátor z kartonu má přesah na obě strany alespoň 5 cm a zakrývá rovněž i ventil. Ochranu pak připevněte k topení pomocí lepicí pásky. Rovněž lze použít i fólii, ta však ale musí být pevnější, která se jen tak neprotrhne.

Chránění i zbytku pokoje

Když už je radiátor i podlaha zakrytá a pracovní prostor pro montážní firmu připraven, zbývá už jen chránit zbytek pokoje. Nábytek, sedací soupravu či postel nemusíte stěhovat, ale je třeba je ochránit před prachem a špínou kvůli konečnému úklidu. K tomu vám perfektně poslouží zakrývací fólie, kterou natáhnete na nábytek a přilepíte na několika místech k nábytku a k podlaze proti průvanu.

Ochrana matrací

Měníte-li okna v ložnici, doporučujeme pořídit ochrannou fólii na matrace. Tato fólie je opatřena gumičkou, takže lépe ochrání celou matraci. Nemáte-li čas nakoupit tuto speciální fólii určenou přímo na matrace, stejně dobře pro ochranu spacích ploch poslouží i staré prostěradlo nebo velký igelit.

ZPĚT NA VÝPIS

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Pomozte vylepšit tuto stránku nebo celý web. Váš názor nás zajímá. Děkujeme.

Mám připomínku, dotaz k této stránce, webu...

Vyplňte, chcete-li přímou odpověď na svůj dotaz.